sekap bip mowa niepełnosprawni
Startuj z katowice.eu |
wersja polskawersja angielskawersja francuskawersja niemiecka
Katowice.eu
Wyszukiwarka - pomoc
Wyszukiwarka - pomoc
zamkinj
 

Wyszukiwanie proste

Proszę wprowadzić w okno wyszukiwarki żądaną frazę, np.: „podatki” i nacisnąć przycisk „OK”. Wówczas zostaną wyszukane wszystkie informacje zawierające całą wprowadzoną frazę.

Wyszukiwanie złożone

W celu wyszukania wszystkich informacji zawierających fragment szukanej frazy, proszę wprowadzić w okno wyszukiwarki tylko początek lub koniec słowa, a następnie znak „ * ”, np.: „podat*”, „*odatki” i nacisnąć przycisk „OK”. Wówczas zostaną wyszukane wszystkie informacje zawierające fragment szukanej frazy, np.: „podatkowy”, „podatków”, itd.

resize
Kamera
Kamera
Kamera
Jesteś tutaj: Aktualności >> Wydarzenia >> Wydarzenia - archiwum


Wydarzenia - archiwum

Szkice muzyczne III. Retrospekcja

10.05.2011

Szkice muzyczne III. Retrospekcja
GALERIA SEKTOR I

SOB 14.05 – PT 17.06 – wystawa
Szkice muzyczne III. Retrospekcja
Jan Zegalski, fotografie

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach istnieje 75 lat. Jan Zegalski fotografuje jej muzyków, dyrygentów i gościnnych solistów od ponad półwiecza. Jego wystawa to spotkanie z najwybitniejszymi wirtuozami, ale też dotknięcie emocji towarzyszących muzyce poważnej.

Przed obiektywem jego aparatu fotograficznego pojawiali się najwięksi. Dyrygenci: Krzysztof Penderecki, Jan Krenz czy Stanisław Skrowaczewski. Wirtuozi: Krystian Zimerman, Bronisław Gimpel, Krzysztof Jakowicz czy Garrick Ohlsson. Lista nazwisk jest o wiele dłuższa, bo Jan Zegalski zaczął portretować muzyków i gości ówczesnej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia już w 1959 roku. Miał do tego najlepsze warunki – rok wcześniej został muzykiem orkiestry, w której przez prawie 40 lat grał na kotłach (wykładał również w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał stopień profesora zwyczajnego). Jego fotograficzne portrety powstawały m.in. w trakcie prób, gdy mógł na chwilę odłożyć pałki i sięgnąć po aparat. Nie marnował też okazji, gdy WOSPR akompaniował pianistom podczas Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina.

Zdjęcia Jana Zegalskiego to dziś bezcenny zapis historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i życia muzycznego na Śląsku. Ale to także zapis ulotnych, choć intensywnych emocji. Rysują się one na twarzach skrzypków wykonujących szczególnie przejmującą frazę i w oczach dyrygentów przeprowadzających orkiestrę przez wzburzone nuty w partyturze. Niektórzy mówią, że na zdjęciach Jana Zegalskiego słychać nawet samą muzykę…

Pod hasłem „Szkice muzyczne” Jan Zegalski prezentował już swoje zdjęcia na kilku wystawach, m.in.: w Galerii Pustej i Galerii „Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików. Jej trzecia odsłona będzie próbą podsumowania całego dotychczasowego dorobku fotografika. Dorobku wielokrotnie nagradzanego, choćby złotym medalem na Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Katowicach (1969) czy srebrnym medalem na Międzynarodowym Salonie Fotografii w Sao Paulo w Brazylii (1971).

Jan Zegalski (ur. w 1932 r. w Poznaniu) – absolwent PWSM w Poznaniu. Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie na emeryturze. W latach 1958–1996 muzyk Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Fotografuje od 1958 roku. W latach 1964–1971 członek Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1971 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1972 otrzymał tytuł Artiste FIAP. W dorobku posiada szereg wystaw indywidualnych. Uczestniczył również w licznych konkursach w kraju i za granicą. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
   
powrót do poprzedniej strony
drukowanie artykułu
Co, gdzie, kiedy?

partnerzy
 
Urząd Miasta Katowice, 40-098 Katowice, ul. Młyńska 4, Tel. (+48 32) 2593-909, Fax (+48 32) 2537-984, E-mail: Urzad_Miasta@katowice.eu
© 2008 Urząd Miasta Katowice; najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024x768; UTF-8;
kontakt: webmaster@katowice.eu | mapa serwisu | realizacja: 2business